دکوراسیون داخلی

echo-print-final3

1.شکل

 

نقطه ها، خط را تشکیل می دهند و خط شاخص شکل است. به بیان بهتر به حاشیه های بیرونی اشیاء شکل گویند. سه شکل اصلی در طراحی  وجود دارد: مربع، دایره و مثلث متساوی الاضلاع. هر یک از این سه شکل دارای ویژگی هایی مخصوص به خودند و به هر یک از آنها کیفیات و خصوصیاتی نسبت داده شده است:  مثلاً به مربع حالت بی حرکتی، صداقت، صراحت و مفهوم تفکر نسبت داده شده و دایره حرکت، گرما و محفوظ بودن را تداعی می کند. و در نهایت مثلث نمادی از ایستایی٬ پرواز٬ تهاجم و بی اعتمادی است. با ترکیب انواع این سه شکل اصلی می توان تصویر کلیه شکل های ممکن در ذهن بشر دست یافت و یا اشکال موجود در طبیعت را بازسازی کرد.

2.فضا

فضا محدوده ی میان و یا درون اشیاء است که در دسترس کاربران قرار گرفته. استفاده موثر از فضا و ارتباط آن با محیط در طراحی داخلی بسیار مهم است. همچنین ارتباط بین انسان با فضاهای داخلی یکی از فاکتورهای برجسته طراحی می باشدکه به کمک دانش « ارگونومی» (Ergonomy) و یکی از ابزارهای آن یعنی « اندام سنجی» (Anthropometry) میسر است. در طراحی داخلی می بایست رابطه درست انسان با فضا تعریف شود و ابعاد بدن انسان برای رعایت حدود دسترسی و کاربری آسان مدنظر قرار گیرد.

3.نور

نور بنیادی ترین عامل دیده شدن بوده و از مهمترین عواملی است که برای تعریف یک فضا به کار می رود. بدون نور، نه فرم معنی پیدا می کند و نه رنگ، همچنین بافت را نمی توان درک کرد. نور جلوه ای دیگر به فضا و اشیا و ریتم خلاقانه ای به آنها می بخشد. همچنین بُعد و حرکت را به ما نشان می دهد. به طور مثال، در فضای یک خانه، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا برای حمام، منابع نوری کم ولتاژ استفاده شوند

4.بافت

بافت مشخصه ای از یک شیء است که با لمس کردن یا دیدن حس می شود. بافت می تواند نرم یا خشن، مسطح یا برجسته، زبر یا مخملین باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح بافت معمولاً بسته به عملکرد فضا تغییر می کند. چه بسا طراحی یک خانه نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یک مکان عمومی چنین سطوحی را برنتابد. بافتها می توانند چشم را نوازش دهند و یا با انعکاس نور از روی سطح خود ظرافت را به نمایش بگذارند.

5.رنگ

رنگ خاصیت بصری فرم است. در واقع عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. همچنین رنگ نشان دهنده خصلت های روانی و روحیات افراد است. به کمک آن به آسانی می توان شرایط ذهنی مناسب را برای فضاهای مختلف به وجود آورد. به طور مثال رنگ های مناسب اتاق خواب، رنگ های ملایم و سردی هستند که انتقال آرامش را دربردارند و یا رنگ سفید به دلیل درخشش و احساس سرزندگی و پاکی، رنگ مناسبی برای فضای آشپزخانه می باشد.

در طراحی هر فضا همواره اصول علمی و زیبایی شناسی بسیاری رعایت می شوند. این قواعد وابسطه به نوع فضا و ساختار آن متفاوتند. به عنوان مثال برخی از اصولی که در طراحی فضای داخلی یک آپارتمان مسکونی رعایت می شوند در طراحی فضای یک دفتر اداری به کار نمی روند. نظام طراحی دارای  ابزارها ایست که به طراح کمک می کند تا به وسیله آن، آنچه در ذهن دارد را بیان کند. این ابزارها عناصر بصری هستند. از نقطه، خط و شکل گرفته تا رنگ، بافت و حرکت همگی از جمله عناصری هستند که به واسطه ی قوای دیداری از طریق آنها با پیرامون خود ارتباط بر قرار می کنیم. در اینجا می خواهیم با بعضی از این عناصر و برخی قواعد که برگرفته از کاربرد این عناصر در طراحی داخلی هستند، آشنا شویم.

Untitled-1

6.فرم

فرم ،توده فیزیکی یک شی،است که سه بعدی بوده و وزن دارد.فرم معمولا به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود.